Корзина
325 отзывов
+380661792979
Vodafone
Украина Донецкая область Мариуполь
График работы

Что такое промысловый лов.

Что такое промысловый лов.

08.04.16

Що таке промисловий лов водних біоресурсів

 

Спробуємо пояснити пересічному українцю звідки береться риба на його столі. Вся рибна продукція вітчизняного виробництва має пройти довгий та не простий шлях перш ніж потрапити в торгову мережу, а звідти і на ваш стіл.

В Україні рибний промисел – це важка праця, яка часто не приносить очікуваних прибутків в сім'ї рибалок і лишається одним із фізично найскладніших та малооплачуваних занять. Але рибалки люблять свою роботу і ніколи не проміняють її, тому, що це їх життя. Поміж сотень рук різного роду робітників – вантажників, будівельників, двірників, столярів, слюсарів, – ви завжди впізнаєте руки рибалки. Вони не схожі більше ні на які інші – грубі, порепані, чорні від льодяної води та вітру, побиті пальці та зірвані нігті. І саме ці руки щодня піднімають з водойм десятки кілограмів риби для того, щоб ми, пересічні українці, мали змогу вживати традиційну для нашого регіону, свіжу і таку корисну рибу.

 Також риба (здебільшого йдеться про живу рибу – короп, товстолобик, білий амур) надходить на ринок за рахунок господарств, що працюють в режимі аквакультури. Але, на жаль, аквакультура на сьогодні лишається нерегульованою гілкою в галузі рибного господарства. Не дивлячись на Закон України Про аквакультуру та нечисленні підзаконні акти в цьому напрямі, механізму, який повністю регулював би законність виробництва та збуту продукції аквакультури, в Україні немає. Саме тому десятки тисяч малих водойм (озер та ставків) працюють в тіні, не надаючи звітність та, відповідно, не сплачуючи податків до Державного бюджету України. Відсутність контролю збоку органів рибоохорони в даній ситуації також зрозуміла. Через відсутність регуляторного механізму виробництва продукції аквакультури, відповідно як і покарання за вчинення незаконних дій, пов’язаних з даною діяльністю, руки у рибоохорони лишаються зв’язаними.

Та повернемось до промислу. На відміну від аквакультури, цей вид рибогосподарської діяльності є чи не найбільш зрозумілим та підкріпленим низкою законних та підзаконних актів.

Тож, якщо ви твердо вирішили зайнятись цим видом діяльності, вам необхідно здійснити наступні кроки.

Перше і найголовніше – забезпечити наявність матеріально-технічної бази для ведення промислового рибальства. Сюди слід віднести:

рибоприймальний пункт – спеціальне місце, розташоване в прибережній зоні, але поза межами прибережної захисної смуги, обладнане вагами, холодильником та відповідне санітарним нормам;

риболовецький флот – риболовецькі човни, баркаси або малі сіткопідіймачі (сейнер МСП-111) спеціально пристосовані для ведення промислового рибальства, мають судновий білет та відмітку про проходження щорічного технічного нагляду Держрибфлотінспекції України;

знаряддя лову дозволені Правилами та Режимами промрибальства – зазвичай це сітки ставні з різним кроком вічка, які дозволені відповідно до щорічних досліджень рибогосподарських наукових установ;

рибалки – наймані працівники, що працюватимуть у ваших риболовецьких підрозділах (ланках).

Далі, подаємо до Державного агентства рибного господарства України документи, що підтверджують наявність перерахованої вище матеріально-технічної бази та заяву про видачу ліцензії на здійснення промислового рибальства. Після розгляду зазначених документів Держрибагентство України видає зазначену ліцензію. Але до початку самого промислу ще дуже далеко.

Наступним кроком є отримання квот на спеціальне використання (вилов) риби та інших водних біоресурсів.

Взагалі механізм регулювання промислових уловів та збереження чисельності водних біоресурсів влаштований наступним чином. Спираючись на щорічні наукові дослідження Інституту рибного господарства НААН України та Інституту гідробіології НАНУ, Державне агентство рибного господарства України затверджуєліміти спеціального використання водних біоресурсів на кожен рік. Пізніше, ліміт кожної водойми розподіляється між користувачами на квоти, відповідно до наявності матеріально-технічної бази. Кожен промисловик отримує свою квоту на рік, яка встановлює обмеження на вилов цінних промислових видів риб.

За допомогою щорічних досліджень наукові рибогосподарські установи оцінюють стан популяції видів риб та їх чисельність, тенденції до розвитку чи навпаки до згасання, вирішують чи охороняти даний вид, чи навпаки дозволяти меліоративні відлови. Роблять науковці поправку і на рибалок-любителів, адже рибалки-любителі загалом виловлюють риби навіть більше ніж промисловики. І з природного середовища вилучають вони здебільшого хижі види, охороні і відтворенню яких, приділяється найбільша увага. Тобто, завдяки роботі науковців можна визначитискільки риби є у водоймі та скільки її можна вилучити без шкоди для решти популяції.

Отримавши повідомлення про виділення квоти, користувач зобов’язаний звернутись до Дозвільного центру для отримання Дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів, який видається строком на п'ять років. Для отримання дозволу, користувач подає до Дозвільного центру всі вищеперераховані документи про підтвердження наявних матеріально-технічної бази, ліцензії та квоти. Протягом місяця Дозвільнй центр розглядає надані документи і, за погодженням з рибоохороною, приймає рішення про видачу Дозволу або надання обґрунтованої відмови.

Далі йдемо до територіального органу рибоохорони, а по простому – до рибінспекції. Тут реєструємо дозвільні документи на здійснення промислу у поточному році. До зазначених документів слід віднести риболовецькі талони, посвідчення рибалки, журнал обліку вилучених водних біоресурсів та журнал обліку прийнятих водних біоресурсів. Також слід зареєструвати в рибоохоронібирки – мітки встановленого зразка з ідентифікаційним номером, які встановлюватимуться на знаряддя лову. Тобто відрізнятимуть промислову сітку від браконьєрської.

От майже і все, можна приступати безпосередньо до рибалки, але не слід забувати і про економічну частину вашої справи. Необхідно детально прораховувати витрати на пальне, яке сьогодні вартує не дешево, амортизацію двигунів, флоту, знарядь лову, вчасно сплатити рибалкам за їх нелегку працю, сплатити всі податки і відрахування. От і виходить що промисловий лов риби справа не з простих і про надприбутки годі й фантазувати.

Тому кожного разу, коли купуватимете українську рибу, згадайте про важку працю рибалки-промисловика, який з любов'ю в серці забезпечує нас улюбленим продуктом харчування багатьох українців – рибою.

Источник: Асоціація рибалок-промисловиків